Psy i koty to bezwzględni mięsożercy. Rozmyślasz czy pies może jeść kocie jedzenie? Zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy dietą psa a kota? Przeczytaj artykuł, w którym krok po kroku wskazujemy czy pies może jeść kocią karmę! Przedstawiamy, czym się różni pokarm dla psa i kota. Jak również wyjaśniamy, jakie mogą być konsekwencje regularnego żywienia psa kocią karmą. Sprawdźmy!
Spis treści
Czy psy mogą jeść kocią karmę?
Pies może jeść karmę dla kotów sporadycznie. Jednak nie zaleca się stałego zastąpienia mokrej, jak i suchej karmy dla psów tą dedykowaną dla kotów. Mimo że skład karmy dla kotów jest bardzo zbliżony do tej, którą jedzą psy, to spożywanie tego rodzaju pokarmu przez psy jest dla tych czworonogów niewygodne. Dlaczego? Wszystko przez niedopasowaną wielkość chrupek (granulek). Przez to zwierzak nie gryzie pojedynczych krokietów, tylko połyka je w całości. To z kolei prowadzi do odkładania się osadu i kamienia nazębnego. W następnym etapie może dojść do namnażania się bakterii w jamie ustnej, a to z kolei prowadzi do stanów zapalnych m.in. dziąseł.
Czym różni się karma dla psa i kota?
Porównując karmę dla psa i tą dla kota można jasno zauważyć, że skład oraz proporcje poszczególnych składników odżywczych są bardzo zbliżone. Największa różnica występuje w ilości tauryny, która m.in. odpowiada za metabolizm tłuszczów, jak również wspiera funkcjonowanie serca. Warto podkreślić, że w przypadku psów, jak i kotów jest to aminokwas endogenny. Innymi słowy, oba gatunki zwierząt wytwarzają jej niedużą ilość w organizmie, ale nie na tyle, aby zaspokoić zapotrzebowanie dobowe.
Tym samym należy dostarczyć ten składnik z jedzeniem. Dodajmy, że tauryna odgrywa dużo większe znaczenie w diecie kotów. Dlatego dobra karma dla kota ma znacznie większą ilość tauryny w porównaniu do suchej lub mokrej karmy dla psa. Kolejną różnicą jest wielkość pojedynczych krokietów. Psia karma w zależności od wybranego rodzaju ma wielkość chrupków od 1 do 2 cm. Z kolei w przypadku karmy kociej wielkość pojedynczych krokietów wynosi od 0,5 do 1 cm.
Czemu pies nie powinien jeść karmy dla kota?
Podawanie kociego jedzenia psu nie wpłynie negatywnie na jego organizm. Mimo że w kocim pożywieniu jest znacznie większa ilość tauryny, to jej nadmiar i tak jest wydalany wraz z moczem u psów. Miej jednak na uwadze, że karma sucha dla kotów ma znacznie mniejszy rozmiar w porównaniu do wysokiej jakości karmy dla psa. Co za tym idzie? Kiedy pies je kocią karmę, to połyka ją bez gryzienia, a to przekłada się na brak mechanicznego ścierania osadu i kamienia nazębnego u Twojego psa.
Co więcej, pojedyncze granulki kociego pożywienia w formie suchej mogą przyklejać się do podniebienia oraz zaklinować się w wolnych przestrzeniach w jamie ustnej. W konsekwencji może dojść do namnażania się bakterii, co prowadzi m.in. do zapalenia dziąseł u psa.
Jakie mogą być konsekwencje, gdy pies zje kocią karmę?
Kocia karma, a zwłaszcza w formie suchej, ma znacznie mniejszy rozmiar krokietów, w porównaniu do suchej karmy dla psów. Tym samym podawanie kociej karmy dla psa może prowadzić do:
- odkładania się nadmiaru osadu oraz kamienia nazębnego,
- namnażania się bakterii w jamie ustnej, przez zablokowanie się poszczególnych krokietów kociej karmy na podniebieniu lub w przestrzeniach międzyzębowych;
- zapalenia dziąseł.
Warto jednak podkreślić, że odpowiednio zbilansowana karma mokra i sucha dla kotów nie powinna wywołać niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka i wymioty u Twojego szczekającego pupila.
Podsumowanie
- Można podawać psu sporadycznie kocią karmę, jednak nie zaleca się regularnego jej serwowania.
- Potrzeby żywieniowe u kota i psa są zbliżone, jednak w przypadku mruczków występuje większe zapotrzebowanie na taurynę. Tym samym kocia karma zawiera tego aminokwasu większą ilość w przypadku psiej karmy.
- Podawanie kociego jedzenia dla psa jest bardzo nieekonomiczne. Mianowicie cena za 1 kg karmy suchej dla kotów jest kilkukrotnie większa w porównaniu do karmy suchej dla psów.
- Nadmiar tauryny jest wydalany wraz z moczem u psów, jak i kotów.
- Jeśli nie chcesz, aby pies jadł karmy kociej, wtedy dobrym sposobem jest odseparowanie miski kota w miejsce, do którego nie będzie miał dostępu pies.
- Innym sposobem jest umieszczenie kociej miski do ozdobnej skrzynki z otworem, do której wejdzie Twój kot, z kolei pies nie włoży głowy.
- Gdy pies zje kocie jedzenie nic się nie stanie. Skład obu rodzaju pożywienia jest zbliżony. Co więcej, oba gatunki zwierząt zaliczane są do mięsożerców, tym samym koci i psi organizm funkcjonują na zbliżonej zasadzie.
- Dużo bardziej niebezpieczne jest podjadanie przez kota karmy dla psa. Warto podkreślić, że psia karma zawiera znacznie mniejszą ilość tauryny, która przypada na jeden kilogram pożywienia. To z kolei może prowadzić do niedoboru tego aminokwasu u mruczka.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Nie. Spożywanie przez psa jedzenia dla kota nie powinno wywołać niepożądanych konsekwencji w postaci biegunki i wymiotów u psa. Kocia karma w porównaniu do tej dedykowanej dla psów ma w swoim składzie większą ilość tauryny, której nadmiar wydalany jest z moczem u ssaków, a w tym u psów. Jednakże, mimo że psia i kocia karma mają zbliżony skład, to nie zaleca się wzajemne podjadanie sobie karmy przez te dwa gatunki zwierząt. W przypadku psów spożywanie suchej karmy dla kota jest niewygodne przez mały rozmiar krokietów. Z kolei regularne spożywanie psiej karmy przez kota może prowadzić do niedoboru tauryny.
Jeśli masz psa, który notorycznie podjada Twojemu kotu jedzenie, to w takiej sytuacji przenieś kocią miskę do pomieszczenia, do którego nie ma dostępu pies. Innym sposobem jest wykonanie ozdobnego mebla lub skrzynki z otworem, przez który bez problemu wejdzie kot, jednak będzie na tyle mały, że pies nie zmieści do niego pyszczka.
Absolutnie nic nie powinno się stać, gdy podasz psu karmę dla kota. Pokarm dla kotów, jak i psów ma bardzo zbliżone proporcje. Różnica tkwi w ilości tauryny, której nadmiar jest wydalany wraz z moczem przez psy. Niepożądane reakcje mogą wystąpić w przypadku, gdy pies ma alergię lub nietolerancję pokarmową na dany składnik, który znajduje się w pożywieniu mruczka. Miej jednak na uwadze, że spożywanie przez psa kociej karmy jest niekomfortowe przez małą wielkość krokietów. Poza tym regularne podawanie kociej karmy swojemu pupilowi jest bardzo nieekonomiczne.