Jak karmić psa? 6 wskazówek dla właścicieli psów!

Jesteś posiadaczem czworonoga i poszukujesz informacji, jak karmić psa, tak aby jego organizm prawidłowo funkcjonował, a zwierzak był zdrowy i żył wiele lat? W poniższym wpisie wyjaśniamy, w jaki sposób karmić psa – karmą mokrą, suchą czy dietą BARF? Podpowiadamy, jakie cechy ma zdrowy posiłek dla psa. Na dodatek wskazujemy, w jaki sposób dopasować pożywienie do wieku, jak i rasy czworonoga. Zobacz, jak karmić psa, tak aby podawane jedzenie pozytywnie wpływało na funkcjonowanie całego organizmu i przyczyniało się do błyszczącej sierści u czworonoga! 

Karma mokra, sucha czy dieta BARF – czym karmić psa?

Pożywienie dla psa powinno dostarczać potrzebnego białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. Poza tym posiłek powinien zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne, które jest różne w zależności od wieku, aktywności fizycznej, masy ciała, jak również wielkości psa. Obecnie masz do wyboru 3 możliwości karmienia swojego pupila:

  • podawanie suchej karmy dla psa,
  • podawanie mokrej karmy dla psa,
  • zastosowanie diety BARF.

Oprócz powyższych w sklepach zoologicznych dostępna jest karma półwilgotna dla psów. Każda z wymienionych diet ma swoje wady i zalety. W związku z tym poniżej krótko opisujemy każdy ze sposobów karmienia psów, prezentując przy tym wady i zalety.

Żywienie psa suchą karmą

Karmy dla psów w postaci suchej to najczęściej stosowane pożywienie przez właścicieli czworonogów. Przyjmują postać równych granulek, które przeszły proces obróbki termicznej. W składzie zbilansowanej karmy suchej znajdują się niezbędne składniki odżywcze, takie jak mięso mięśniowe, podroby, warzywa, owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminy i minerały. Największą zaletą żywienia psa suchą karmą jest wygoda podawania – wystarczy wsypać dedykowaną ilość pokarmu i to wszystko! 

Poza tym jest to najtańsza forma gotowego pokarmu dla psów, który dostępny jest na rynku. Warto podkreślić, że suche pożywienie ma również swoje wady. Do jednych z nich można zaliczyć małą wilgotność na poziomie 5-12%, która to wymusza na psie spożywanie dużej ilości wody za jednym razem. To prowadzi do obciążenia układu wydalniczego, co na przestrzeni kilku lat może wywołać przewlekłą niewydolność nerek. Poza tym karmienie pupila suchą karmą zwiększa ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka – zwłaszcza w przypadku psów ras dużych.

Karmienie psa mokrą karmą – na czym polega?

Zbilansowana dieta oparta na podawaniu mokrej karmy dla psa to jedno z najlepszych sposobów żywienia karmami gotowymi, które dostępne są na rynku. Skład takiego jedzenia dla psa jest zbliżony do tego w karmach suchych. Tym samym w recepturze znajdziemy mięso mięśniowe, podroby, witaminy, minerały, jak również wypełniacz w postaci warzyw i owoców. Najczęściej mokra karma przyjmuje postać pokrojonych kawałków lub pasztetu. Tym samym jej największym atutem jest możliwość indywidualnej oceny, co znajduje się wewnątrz puszki z pożywieniem.

Poza tym karma mokra ma w składzie dużą zawartość wody, która wynosi od 75 do 85%. Tym samym wraz z podawaniem psu mokrego pożywienia dostarczasz również wody, w taki sposób, że nie obciąża to układu moczowego. Do minusów tego rodzaju pożywienia można zaliczyć krótki termin przydatności, specyficzny zapaszek, jak również wysoką cenę zakupu. Jednak porównując mokrą karmę z suchą, bez wątpienia znacznie zdrowsza jest ta pierwsza, czyli karma mokra dla psów.

zdjęcie prezentuje niedużą puszkę z mokrą karmą dla psa

BARF – najlepsza, ale najtrudniejsza dieta psa

Trzecim sposobem żywienia psów jest dieta oparta na surowym mięsie nazywana RAW lub BARF, czyli „Biologically Appropriate Raw Food”. Bez wątpienia jest to najlepsza forma żywienia psa, ale przy tym najtrudniejsza. Polega ona na podawaniu surowego mięsa mięśniowego w ilości 55-60%, podrobów w ilości 15-20%, mięsnych kości w ilości ok. 15%, warzyw i owoców w ilości 5%, jak również niezbędnych suplementów takich jak algi morskie, drożdże browarnicze, olej bogaty w niezbędne nienasycone kwasy Omega-3, hemoglobina, jak również wapń (w sytuacji, gdy nie podajemy kości). 

Warto podkreślić, że jest to pokarm maksymalnie zbliżony do tego, które jedzą wilki na wolności. Jego największą zaletą jest dostarczenie wysokiej jakości pożywienia, które organizm psa najlepiej trawi i czerpie z niego najwięcej korzyści. Minusem psiej diety BARF jest jej wysoka cena, skomplikowane zasady, które należy przestrzegać, aby rzeczywiście pożywienie przekładało się na świetną kondycję i zdrowie psa. Poza tym spotkasz się z gotowanym BARFem. Dedykowany jest on szczególnie dla czworonogów, które nie chcą jeść surowego posiłku lub mają problemy z układem pokarmowym, np. nadkwasotę żołądka u psa. 

Podkreślmy, że gotowany posiłek RAW jest zupełnie czymś innym niż jedzenie gotowane w domu, składające się z niedużej ilości mięsa, podrobów i wypełniacza w postaci kaszy, ryżu lub makaronu – tak przygotowany pokarm dla psów z niepotrzebnymi wypełniaczami nie jest odzwierciedleniem zdrowego posiłku! Na dodatek dietą BARF nie są gotowce pakowane próżniowo dostępne w sprzedaży sklepów zoologicznych.

Jakie cechy ma zdrowy posiłek dla psa?

Podając psu karmę mokrą, suchą czy też pokarm oparty na diecie BARF warto mieć na uwadze, że każdy z posiłków powinien:

  • posiadać w swoim składzie dużą ilość mięso mięśniowe najlepiej minimum 50%;
  • mieć prawidłowy stosunek wapnia do fosforu, który powinien wynosić 1,2-1,5:1 (Ca do Pa);
  • nie mieć w składzie zbóż, roślin strączkowych i innych wypełniaczy;
  • posiadać w recepturze takie składniki odżywcze jak kwasy Omega-3, witamina C, drożdże browarnicze, algi morskie, hemoglobina, glukozamina i chondroityna;
  • dostarczać wraz z pożywieniem wodę;
  • posiadać hipoalergiczną formułę, która nie wywoła problemów trawiennych, takich jak alergia lub nietolerancja przewodu pokarmowego;
  • posiadać odpowiednią wielkość dopasowaną do wielkości psa;
  • mieć dobraną wartość energetyczną, która zaspokoi zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga.

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Częstotliwość karmienia psa zależna jest od wieku, wielkości, rasy zwierzaka, jak również stanu fizjologicznego. Przyjmuje się, że psa dorosłego należy żywić przynajmniej 2 razy na dobę – rano i wieczorem. Nieco inaczej jest w przypadku rosnących szczeniąt. Mianowicie szczeniaki do 6 miesięcy należy karmić 4-5 razy na dobę, z kolei młode psy rosnące, od 6 do 9 miesięcy, należy karmić 3-4 razy na dobę.

Dodajmy, że im większy pies, tym zwiększa się częstotliwość karmienia. Dlaczego? Większość psów ras dużych i olbrzymich podatna jest na rozszerzenie i skręt żołądka, które bardzo często wynika z łapczywego skonsumowania dużej ilości jedzenia przez zwierzaka. Tym samym znacznie bardziej bezpieczne jest podzielenie posiłku na 3 mniejsze, dzięki temu uchronisz zwierzaka nawet przed śmiercią!

szczeniak jedzący porcję karmy suchej dla psów

Jak dopasować pokarm do psa?

W trakcie podawania odpowiedniej karmy dla psa warto dopasować pożywienie do wielkości, jak i wieku czworonoga. Innymi słowy, nieco inaczej żywi się małego psa, a jeszcze inaczej tego dużego. W przypadku tych pierwszych, zapotrzebowanie kaloryczne jest znacznie większe.

Tym samym wartość energetyczna karmy powinna oscylować w granicach od 3500 do 4100 kcal/kg w przypadku suchej karmy lub od 1000 do 2000 kcal/kg w przypadku karmy mokrej. Z kolei w trakcie karmienia psów dużych ras zaleca się podawanie karmy, której wartość energetyczna wynosi od 3300 do 4000 kcal/ kg w przypadku suchej karmy dla psów, tymczasem dla mokrej karmy jest to od 900 do 1800 kcal/kg.

Podobnie sytuacja się ma w przypadku karmienia psów dorosłych i szczeniąt. Przyjmuje się, że szczeniaki, młode psy rosnące, jak również osobniki pracujące mają większe zapotrzebowanie kaloryczne, niż dorosłe psy. Z kolei najmniejsze mają psi seniorzy.

Woda w żywieniu psa też jest ważna!

Komponując dietę dla psa, nie można zapomnieć o zawartości wody. Prawidłowe żywienie psa powinno dostarczać pokarm, którego wilgotność wynosi powyżej 75%. Właśnie taki poziom płynów znajduje się w karmie mokrej, jak również jedzeniu skomponowanym o zasady diety BARF. Problem leży w karmie suchej, której wilgotność wynosi zaledwie 5-12%.

W związku z tym podając do jedzenia karmę suchą dla psa, należy zadbać o ciągły dostęp do świeżej i czystej wody, którą to opiekun czworonoga powinien kilka razy dziennie wymieniać. Innym sposobem jest namaczanie karmy suchej przynajmniej 30 minut przed jej podaniem. Dzięki temu zminimalizujesz zjawisko dużego pragnienia na uzupełnienie płynów w ciele psa, co występuje najczęściej po spożyciu suchej karmy przez czworonoga.

O czym należy pamiętać, karmiąc swojego psa?

Jeśli jesteś początkującym opiekunem psa to warto, abyś pamiętał o kilku ważnych zasadach, które należy przestrzegać w trakcie podawania posiłku pupilowi. Karmiąc psa, pamiętaj, że:

  • posiłek podawaj po spacerze, a nie przed nim;
  • po spożyciu jedzenia, pies nie powinien biegać lub bawić się – zwłaszcza psy ras dużych;
  • psa należy karmić o stałych porach dnia;
  • zwierzak powinien mieć stały dostęp do świeżej wody;
  • najlepiej karmić psa około 1 godzinę po aktywności fizycznej, gdy parametry wysiłkowe wrócą do normy;
  • psy ras dużych i olbrzymich zaleca się karmić na podwyższeniu;
  • większą część posiłku powinno stanowić mięso mięśniowe;
  • należy unikać podawania wszelkich wypełniaczy, takich jak ryż, zboża, rośliny strączkowe, kasza czy makaron;
  • udział warzyw i owoców w pożywieniu psa powinien wynosić maksymalnie 5%;
  • pożywienie powinno być zbilansowane i posiadać prawidłowy stosunek Ca:Pa.

Podsumowanie

  • Obecnie można wyróżnić 3 najpopularniejsze metody żywieniowe – podawanie suchej karmy, mokrej karmy lub serwowanie surowych posiłków RAW.
  • W sprzedaży spotkasz się również z karmami półwilgotnymi.
  • Dawkowanie karmy dla psów zależne jest od aktywności czworonoga, wagi, wielkości, jak również wieku psa.
  • Najlepszą dietą jest bez wątpienia dieta BARF.
  • Pamiętaj, że pokarm powinien równocześnie dostarczać wodę do organizmu zwierzaka.
  • W przypadku karmienia suchą karmą, pies powinien mieć dostęp do świeżej wody.
  • Dobrym sposobem jest namoczenie suchej karmy przed jej podaniem.
  • Mokra karma dla psów przyjmuje postać pokrojonych kawałków lub pasztetu.
  • Pamiętaj, że psa nie należy karmić przed wyjściem na spacer.
  • Większą część każdego posiłku powinno stanowić mięso mięśniowe.
  • Zaleca się podawanie psu jedzenia przynajmniej 2 razy na dobę.
  • Większe zapotrzebowanie kaloryczne mają małe psy, jak również szczenięta.
  • Duże rasy psów najlepiej karmić przynajmniej 3 razy w ciągu dnia.
  • Każdy posiłek dla psa powinien być uzupełniony o takie składniki odżywcze jak algi morskie, drożdże browarnicze, olej bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę C, beta glukan, glukozaminę i chondroitynę.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Ile razy w ciągu dnia powinien jeść pies?

Psa należy karmić przynajmniej 2 razy dziennie. Najlepiej podawać posiłek psu rano oraz wieczorem. Dotyczy to zwłaszcza psów ras małych i średnich. Nieco inaczej jest w przypadku psów ras dużych i olbrzymich. Takie osobniki najlepiej karmić przynajmniej 3 razy w ciągu dnia.

O której godzinie pies powinien jeść ostatni posiłek?

Nie ma dokładnych zaleceń, o której godzinie pies powinien jeść ostatni posiłek. Sposób ustalania pory karmienia jest cechą osobniczą i zależy od trybu życia zwierzaka, jego wieku, jak również dostępności opiekuna. Na pewno pamiętaj, że psa należy karmić o stałych godzinach.

Jak powinna przebiegać zmiana karmy na inną?

Jeśli chcesz zmienić karmę na tę innej marki lub z innym smakiem, wtedy warto przeznaczyć kilka dni na proces przejścia na nowy posiłek. W pierwszym dniu dodaj około 1/5 karmy nowej i odejmij tyle samo obecnie podawanej. W każdym dniu zwiększ porcję o 1/5, czyli w drugim dniu posiłek powinien stanowić 2/5 nowej karmy do 3/5 starej karmy. W trzecim dniu należy podać 3/5 nowej karmy oraz 2/5 starej. Z kolei w czwartym dniu należy zastosować proporcję 4/5 nowej do 1/5 starej karmy. W piątym dniu należy już podać pełny posiłek składający się z nowego pożywienia.

Od 2014 roku związana z kynologią oraz wystawami psów rasowych. Członek Związku Kynologicznego w Polsce oddział Wieliczka. Dzieli się swoją wiedzą na portalu Endorpet.pl z zakresu psów rasowych, hodowli, handlingu, żywienia, opieki oraz fotografii czworonogów. Od 2016 roku profesjonalnie prezentuje psy na wystawach organizowanych przez FCI w Polsce oraz Europie. Niejednokrotnie stawała na podium BIS z dogami niemieckimi na arenie międzynarodowej. Pasjonatka fotografii, kynologii (II grupa FCI), wędrówek górskich. Pogłębia wiedzę z zakresu innowacji, komunikacji międzyludzkiej oraz rozwoju osobistego. Właścicielka doga niemieckiego o imieniu JEAN BAPTISTE Moloseum oraz wcześniej FELICIANO Moloseum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *