Karma sucha czy mokra dla psa – jaka jest lepsza?

Debatujesz jaką karmę dla swojego psa kupić – suchą czy mokrą? Zastanawiasz się, którą z nich wybrać, tak aby zapewniała prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zdrowie psiaka, a przy tym miała akceptowalną cenę? W poniższym poradniku krok po kroku dokonujemy porównania karmy suchej i mokrej. Wyjaśniamy, która z nich ma lepszy skład. Naświetlamy, jaka będzie zdrowsza. Objaśniamy, jaki rodzaj karmy jest tańszy. Na dodatek przedstawiamy cechy obu produktów, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Sprawdź, jaką wybrać – mokrą czy suchą karmę dla psa?!

Jaka karma dla psa ma lepszy skład – sucha czy mokra?

Karma mokra, jak i sucha mają podobny skład. Do składników odżywczych w suchej i mokrej karmie zaliczamy: mięsa mięśniowe, podroby, warzywa, owoce, suplementy, witaminy i minerały. Największą różnicą jest postać. Mianowicie mokra karma dla psa to pokarm w postaci pasztetu lub pokrojonych kawałków półproduktów, które to możesz osobiście ocenić.

Z kolei w przypadku karmy suchej dla psa jest nieco inaczej. Przyjmuje ona postać równych krokietów, które to składają się z masy, która została poddana obróbce termicznej. Co za tym idzie? Nie możesz osobiście ocenić, co realnie znajduje się w składzie karmy. Jaką karmę wybrać? Porównując karmę mokrą i suchą dla psów, można stwierdzić, że lepszy, mniej przetworzony skład ma bez wątpienia karma mokra. 

Sucha karma czy mokra – która jest zdrowsza?

Oba rodzaje karm warto porównać pod względem zdrowotności. Warto wspomnieć, że porcja mokrej karmy ma większą zawartość wody w porównaniu do karmy suchej. Jaki tego efekt? Podczas karmienia psa pożywieniem mokrym, dostarcza on do swojego organizmu nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale również odpowiednią dawkę wody. Tymczasem spożywanie przez psa karmy suchej wiąże się z dostarczaniem dużej dawki suchego jedzenia o obniżonej wilgotności. Co za tym idzie?

Po spożyciu porcji karmy suchej każdy pies odczuwa duże pragnienie. W wyniku tego, po spożyciu jedzenia, pies za jednym razem spożywa dużą ilość wody, co z kolei mocno obciąża pracę układu wydalniczego. To z kolei negatywnie wpływa na zdrowie psa i może wywołać niewydolność nerek w dłuższej perspektywie czasu. Podsumowując, znacznie zdrowsza jest mokra karma dla psów. Taka karma ma większą wilgotność, dzięki czemu nie następuje chęć spożywania dużej ilości wody za jednym razem przez czworonoga.

Jakie cechy mają obie karmy dla psów?

Mokra, jak i sucha karma dla psa zawierają podobny skład, jednak mają kilka odmiennych cech, które to mają duży wpływ na funkcjonowanie i zdrowie pupila. W celu ułatwienia Twojego wyboru, poniżej zestawiamy cechy obu produktów.

Rodzaj karmyMokraSucha
Postaćpokrojone kawałki lub pasztetkrokiety
Poziom wilgotnościod 75 do 85%od 5 do 12%
Przydatność do spożyciakrótka (1-2 dni po otwarciu)długa (do 1-2 miesiące po otwarciu)
Zapachintensywnymało intensywny
Pokarm zbilansowanyTak, ale występują produkty niezbilansowaneTak
Kalorycznośćod 800 do 2000 kcal/kgod 3000 do 4500 kcal/kg
Średnia cena za 1 kg30 zł/kg18 zł/kg

Jaka jest tańsza w zakupie – sucha czy mokra karma dla psa?

Średnia cena za dobrą karmę suchą dla psa wynosi 18 zł/kg. Tymczasem kwota za mokrą karmę pełnoporcjową dla psa wynosi średnio 30 zł za 1 kg. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że cena może różnić się od składu, poziomu energii, którą dostarcza pożywienie, jak również od składników. Jednak porównując oba rodzaje karm, można jasno stwierdzić, że żywienie psa suchą karmą jest tańsze. Podkreślmy, że mokry pokarm dla psów jest prawie dwukrotnie droższy w porównaniu do karmy suchej. Miej jednak na uwadze, że mimo że karma sucha jest tańsza, to wcale nie jest lepsza dla psa i jego zdrowia!

Zdjęcie obrazuje suchą karmę dla psów

Jaka ma dłuższą przydatność do spożycia?

Karmę mokrą i suchą dla psa warto porównać pod względem przydatności do spożycia po otwarciu opakowania. W przypadku karmy mokrej termin przydatności do spożycia wynosi zazwyczaj 1-2 dni po otwarciu. Ponadto ma ona specyficzny zapaszek, a przy tym wymaga przetrzymywania w lodówce. Co za tym idzie? W sytuacji, gdy pies nie chce jeść w danym dniu takiego posiłku, następują duże straty, ponieważ jedzenie nadaje się do wyrzucenia po maksymalnie 2 dniach od otwarcia puszki.

Nieco inaczej jest w przypadku suchej karmy dla psów. Konieczność spożycia przez czworonoga tego pożywienia wynosi od 1 do 2 miesięcy. Poza tym sucha karma nie ma aż tak intensywnego zapachu, a na dodatek nie następują duże straty pożywienia, gdy pies odmówi jedzenia – wystarczy karmę wsypać ponownie do worka. Podsumowując, dłuższą przydatność do spożycia ma bez wątpienia karma sucha.

Jaka jest bardziej kaloryczna?

W kolejnym kroku warto porównać mokrą i suchą karmę dla psów pod względem ich kaloryczności. W przypadku mokrej karmy wartość energetyczna wynosi od 800 do 2000 kcal na 1 kg pożywienia. Tymczasem kaloryczność karmy suchej waha się od 3000 do 4500 kcal/kg.

Zestawiając te dwa konkretne rodzaje karm, można stwierdzić, że karma mokra ma mniej kalorii niż karma sucha na 1 kg produktu. Jednak trzeba wziąć również pod uwagę objętość karmy, tym samym ilość wody w pojedynczej porcji psiego pożywienia. W przypadku karm suchych dzienna dawka jedzenia ma dwukrotnie mniejszą objętość w porównaniu do karmy mokrej.

Co lepsze – karma sucha czy mokra dla psa?

Patrząc pod względem zdrowia, to właśnie mokra karma dla psa jest lepsza. Dlaczego? Dzięki dużej wilgotności zapewnia ona cykliczne dawkowanie płynów, dzięki czemu nie następuje zbyt duże obciążenie nerek. Na dodatek żywiąc pupila tego typu karmą, możesz „gołym okiem” ocenić, co znajduje się w składzie pożywienia.

Jednak, gdy zależy Ci na zakupie jedzenia dla Twojego psa, które zapewni Ci wygodę w trakcie podawania, a przy tym będzie miało akceptowalną cenę, wtedy lepsza okazuje się karma sucha dla psa. Jednakże ta klasyfikacja dostosowana jest pod komfort właściciela, a nie zdrowia psa. Innym rozwiązaniem jest karmienie mieszane, czyli łączenie karmy mokrej i suchej w diecie psa – przy założeniu, że oba produkty są zbilansowane.

Podsumowanie

  • Jeśli zależy Ci na zakupie najlepszej karmy dla swojego psa, która wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu, to zdecyduj się na zakup pełnoporcjowej karmy mokrej.
  • Karmę suchą wybierają osoby, którym w większym stopniu zależy na obniżeniu kosztów żywienia psa lub szczeniaka, jak również na komforcie podawania.
  • Pamiętaj, że karma mokra i sucha powinny dopasowane być do wieku, poziomu aktywności pupila, wielkości zwierzaka.
  • W ofercie sklepów dostępna jest również trzecia alternatywa – karma półwilgotna dla psów.
  • Pamiętaj, że najważniejszą czynnością w trakcie zakupu jest sprawdzenie, co wybrana karma zawiera w składzie.
  • Lepszy skład, który bardziej zbliżony jest do tego, które jedli przodkowie psów w naturalnym środowisku, ma mokra karma.
  • Wilgotność suchej a mokrej karmy jest różna. Karma mokra dostarczy znacznie większą ilość wody w trakcie pojedynczego posiłku.
  • Poziom wilgotności karmy mokrej wynosi od 75 do 85% wody.
  • Dieta złożona z karmy suchej dostarcza prawie 10 razy mniej płynów w porównaniu do mokrej karmy. 
  • Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o zdrowie pupila, a przy tym nie ponosić dużych kosztów, jest łączenie karmy suchej i mokrej. Jednak trzeba mieć na uwadze prawidłowy podział tych produktów.
  • Cena za karmę suchą wynosi średnio 18 zł/kg, tymczasem koszt karmy mokrej dla psów to zazwyczaj 30 zł za 1 kg pożywienia.
  • Karma sucha ma mniejszą objętość niż karma mokra.
  • Sucha karma jest zdatna do spożycia dłużej niż mokra.
  • Pamiętaj, że lekarz weterynarii nie jest osobą w pełni kompetentną do udzielania informacji dotyczącej diety psa.
  • Jeśli nie wiesz, którą karmę wybrać, to najlepszym sposobem jest konsultacja z psim dietetykiem, który ma doświadczenie w karmieniu surowym mięsem (BARF). Taka osoba na pewno doradzi, w jaki sposób poprawnie żywić swojego psa.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą dla psa?

Nie ma przeciwwskazań do podawania karmy suchej i mokrej w jednym posiłku lub w ciągu dnia. Jedynie trzeba mieć na uwadze, aby każda z nich była to karma pełnoporcjowa dla psa, która to została poprawnie zbilansowana.

Czy pies może jeść tylko mokrą karmę?

Tak. Pies może jeść tylko mokrą karmę, jeśli jest ona w pełni zbilansowana. W innym przypadku należy dodatkowo zastosować suplementy i witaminy, które uzupełnią braki. Warto dodać, że mokra karma ma znacznie lepszy skład i jest zdrowsza dla organizmu czworonoga.

Czy mokra karma jest lepsza niż sucha?

Tak. Mokra karma jest bardzo dobrym wyborem dla każdego psa. Porównując ją z karmą suchą, ma ona lepszy skład. Co więcej, karma mokra jest mniej przetworzona. Na dodatek nie obciąża układu wydalniczego. Dodajmy, że doskonale sprawdzi się zwłaszcza dla psów dorosłych, ale nie tylko! Może być stosowana również u szczeniąt, seniorów, jak również psów z problemami zdrowotnymi.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Można podawać psu tylko karmę suchą, jednak należy mieć na uwadze, że może ona wywołać problemy z układem wydalniczym w dłuższej perspektywie czasu. Podczas żywienia psa karmą suchą szczególnie ważne jest regularne dawkowanie wody. Jednym ze sposobów jest namaczanie suchej karmy przed jej podaniem.

Od 2014 roku związana z kynologią oraz wystawami psów rasowych. Członek Związku Kynologicznego w Polsce oddział Wieliczka. Dzieli się swoją wiedzą na portalu Endorpet.pl z zakresu psów rasowych, hodowli, handlingu, żywienia, opieki oraz fotografii czworonogów. Od 2016 roku profesjonalnie prezentuje psy na wystawach organizowanych przez FCI w Polsce oraz Europie. Niejednokrotnie stawała na podium BIS z dogami niemieckimi na arenie międzynarodowej. Pasjonatka fotografii, kynologii (II grupa FCI), wędrówek górskich. Pogłębia wiedzę z zakresu innowacji, komunikacji międzyludzkiej oraz rozwoju osobistego. Właścicielka doga niemieckiego o imieniu JEAN BAPTISTE Moloseum oraz wcześniej FELICIANO Moloseum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *